Tyto stránky již nejsou aktualizovány, některé informace mohou být zastaralé!
Tradičně bývá pěstounská péče vymezována jako státem řízená, zprostředkovávaná a kontrolovaná forma náhradní rodinné výchovy. Pěstouni na sebe berou zodpovědnost za výchovu dítěte, které by jinak muselo vyrůstat v ústavní péči. Za to jim od státu náleží jak odměna finanční - dávky pěstounské péče, tak pomoc nemateriální, ve formě různých odlehčovacích služeb a odborného poradenství.
Hlavním účelem pěstounské péče je zajistit dítěti osobní péči o jeho osobu, obdobnou péči v přirozené rodině. Na rozdíl od osvojení nedochází při pěstounské péči k úplnému zpřetrhání vazeb s biologickou rodinou dítěte. Naopak vazby dítěte k jeho biologické rodině by v ideálním případě měly zůstat zachovány. Rodiče dítěte mají i nadále rodičovskou zodpovědnost (pokud jí nejsou zbaveni soudem), vyživovací povinnost k dítěti a také právo na styk s dítětem.
Pěstounská péče, společně s osvojením, svěřením dítěte do výchovy jiné fyzické osoby než rodiče a ústavní výchovou, patří mezi instituty náhradní výchovné péče. Své nezastupitelné místo si pěstounská péče drží hlavně díky dvěma faktům:
1. ratifikací Úmluvy o právech dítěte a jejím přijetí do právního řádu ČR se Česká republika zavázala zajistit dítěti přednostně péči v rodině, ať už vlastní, nebo náhradní (jak je tomu v případě pěst. péče) a až pokud tato snaha selže, může přistoupit k alternativě, čili ústavní výchově.
2. ne všechny děti, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině, jsou vhodné pro osvojení.
O nezprostředkované pěstounské péči rozhoduje soud na návrh osoby blízké.
Zprostředkované pěstounské péči předchází, dle zákona, přesný postup - viz dále.
Žadatel o svěření dítěte do pěstounské péče by měl být člověk vysokého morálního kreditu, motivací pro příjetí dítěte by měla být především touha pomoci dítěti, které nemělo doposud v životě příliš štěstí.
Pěstounská péče je obecně určena dětem, o které se rodiče neumějí, nechtějí či nejsou schopni starat. Pokud tyto děti nejsou tzv. právně volné - biologičtí rodiče se nevzdali rodičovských povinností, ani jich nebyli zbaveni z rozhodnutí soudu - není možné je osvojit (mají kontakt s biologickou rodinou, ale nejsou podmínky pro osobní výchovu). Kromě těchto dětí se nalézají v pěstounské péči samozřejmě také skuteční sirotci. V pěstounské péči se mohou ocitnout dále děti, které sice jsou tzv. právně volné a připadalo by pro ně tudíž v úvahu osvojení, ale to z různých důvodů není realizováno nebo doporučováno (např. zdravotní postižení dítěte).
Konkrétní skupiny dětí, pro něž je vhodná pěstounská péče, jsou tyto:
Pokud jste se rozhodli přijmout dítě do pěstounské péče, budete muset nejprve zajít na sociální odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností a zde si podat žádost o přijetí dítěte do náhradní rodinné péče - pěstounské péče.
Na sociálním odboru bývá jeden konkrétní pracovník, který se zabývá náhradní rodinnou péčí a ten by vám měl podat základní informace.
Budete muset doložit dokumenty, které ze zákona musí doložit každý žadatel o přijetí dítěte do náhradní rodinné péče. Ty dokládají vaší rodinnou a životní situaci, zakládají se do spisu, který musí obsahovat tyto údaje a dokumenty:
Když je dokumentace kompletní, postoupí ji obecní úřad (resp. sociální odbor obecního úřadu) krajskému úřadu, který:
Po ověření krajský úřad zajišťuje pro žadatele o svěření dítěte do pěstounské péče tzv. připravu žadatelů pro přijetí dítěte do náhradní rodinné péče, která má minimální rozsah pro pěstounskou péči 48 hodin, a pro pěstounskou péči na přechodnou dobu 72 hodin.
Žadatel, který projde touto přípravou, je zařazen do evidence osob vhodných pro výkon náhradní rodinné péče - v tomto okamžiku je úřední proces kompletní a žadatel už pouze čeká na oznámení o nalezení a vybrání vhodného dítěte. Když se tak stane, krajský úřad žadatele vyrozumí, ve kterém ústavu se dítě nachází a že mají právo se s ním seznámit.
Po seznámení s dítětem mají žadatelé právo se vyjádřit, zda chtějí dítě do své péče. Pokud se rozhodnou že ano, podají si žádost na obecní úřad - ten jim usnesením svěří dítě do tzv. předpěstounské péče, která trvá 3 měsíce a během těchto tří měsíců si musí podat návrh k soudu na svěření dítěte do pěstounské péče.
Pěstouni vykonávají výchovu nezletilých dětí jim svěřených, a za to jsou oprávněni žádat speciální dávky - dávky pěstounské péče - mezi které spadají jednak opakované dávky - příspěvek na úhradu potřeb dítěte, odměna pěstouna - a také jednorázové dávky - příspěvek při převzetí dítěte, příspěvek na zakoupení motorového vozidla. Dále může pěstounovi vzniknout nárok i na další dávky státní sociální podpory - rodičovský příspěvek, přídavek na dítě apod.
Za každé další dítě svěřené do péče osoby pečující nebo osoby v evidenci se odměna pěstouna podle písmene c) bodů 1 a 2 zvyšuje o polovinu částky uvedené v písmenu a).
O dávky se žádá na úřadech práce - oddělení státní sociální podpory. Žádost se podává na formuláři vydaném pro tyto účely Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, viz Formuláře pro žádost o dávky pěstounské péče
zdroje: MPSV, Středisko náhradní rodinné péče
Pozn.: aktuální tabulku životního minima, platnou od 1. 1. 2012 naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/11852